Ameerika Kokkerspanjel
     Eestis

Ava   Standard   Iseloom    Tervis   Grooming   Lingid     

Tervis


Ameerika kokkerspanjeli haigused
Igal koeratõul on teatud haiguste suhtes eelsoodumus. Oleme kogunud teavet Ameerika kokkerspanjeli tõu tüüpiliste haiguste kohta. Tahaksin rõhutada, et igat tüüpi loomade haigused tekivad kõige sagedamini, isegi peaaegu alati, ebaõige toitumise, pidamistingimuste rikkumise ja õigeaegse tervisekontrolli puudumise tõttu.
Ameerika kokkerspanjelid on altid järgmistele haigustele

 • Urolitiaas
 • Krooniline hepatiit
 • Seborröa
 • Atoopia
 • Toiduallergia
 • Melanoom
 • Puusaliigese düsplaasia
 • Hüpotüreoidism

      Keskkõrvapõletik Ameerika kokkerspanjeli
      silmahaigused:
 • katarakt
 • glaukoom
 • võrkkesta progresseeruv degeneratsioon
 • sarvkesta düstroofia
 • sarvkesta haavand


Kõrvahaigused


Kaunid rippuvad kõrvad on kokkerspanjelite üks nõrku kohti.
Nad kaitsevad hästi väikeste võõrkehade, okste ja putukate sissepääsu eest, kuid kõrva kõrge õhuniiskuse tõttu võib tekkida põletik. Keskkõrvapõletiku, muude kõrvapatoloogiate korral kratsib koer kõrvu, raputab pead, võib ilmneda ebameeldiva lõhnaga eritis. Kõrvapõletikke võivad põhjustada ka parasiidid (kõrvalestad). Ravi määrab veterinaararst, olenevalt haiguse etioloogiast.
Regulaarne hügieen - kuulmeava ümbruse puhtana ja lühikeses karvas hoidmine on tervete kõrvade eeldus.Kokkeri tervete kõrvade eelduseks on regulaarne karvade lõikamine kuulmeava ümbrusest.
Tihe karvaakiht ei lase õhku kõrva avasse ja loob soodsad tingimused haiguse tekkeks.


Puhastage koera pärakupaunad.
Täis näärmed õhjustavad põletikku ja allergiat mitte ainult kõrvadel, vaid kogu koera kehal. Neid on võimalik tühjendada koera pesemise käigus. Küsige nõu kasvatajalt, kuidas seda teha.

Allergia


Allergia on allergeeni poolt põhjustatud immuunsüsteemi reaktsioon. Allergeenide hulka kuuluvad nii väliskeskkonna ärritajad kui ka toiduained, samuti taimede, loomade ja putukate valgud. Immuunsüsteemi reaktsioon võib ameerika kokkerspanjeli kehale negatiivselt mõjutada. Mitme aasta või kuu jooksul võib vahelduv allergeen põhjustada ülitundlikkust ning immuunsüsteemi ülereageerimist. Enamasti kaitseb keha ise end infektsioonide eest, kuid immuunsüsteemi reaktsioon avaldab talle laastavat mõju. Allergilised reaktsioonid on loomale raskesti talutavad. Antikehade ja antigeenide reaktsioon tekitab aineid, millel on organismile väga tugev mõju. Näiteks histamiinid, need põhjustavad põletikku lemmiklooma naha sügeluse, turse ja punetuse näol. See põletik põhjustab allergilise reaktsiooni tunnuseid.

Ameerika kokkerspanjelil on erinevad sümptomid, näiteks:

 • " Koera koon, mokad, nina, silmalaud, kõrvad võivad minna tursesse. Võimalik on sügelus kõrvades, silmades, ninas. Mõnikord on koera aevastamine ja köhimine märk allergilisest reaktsioonist. Sama sümptom on seedetrakti haigus, selle sümptomiks on kõhulahtisus ja oksendamine. Võib esineda nõgestõbi või punetav, põletikuline nahk.
 • " Ameerika kokkerspanjel kogeb kõige tõenäolisemalt naha sügelust ühes piirkonnas või kogu kehas. Mõnikord kaasneb sümptomiga vilistav hingamine, aevastamine või hingamissüsteemi täielik rikkumine. Allergia võib mõjutada seedesüsteemi, sellistel juhtudel täheldatakse kõhulahtisust ja oksendamist. Samuti võib tekkida eritist (vedelikku) ninast ja silmadest.


Allergia on koertel üsna tavaline, sõltumata tõust ja päritolust. See on tingitud asjaolust, et on väga palju aineid, mis toimivad allergeenina. Kõige sagedamini avaldub allergia kuue kuu vanustel koertel või mõjutab üle ühe- või kaheaastast lemmiklooma.

Allergeenid, mis põhjustavad loomadel allergiat:

On tohutult palju aineid, mis esmapilgul on täiesti kahjutud, kuid tegelikult põhjustavad ameerika kokkerspanjelil allergiat ja toimivad allergeenina. Allergiat võivad põhjustada loomset, taimset, putukate päritolu väikesed keemilised molekulid või valgud.
Allergeenide näited:

Allergiat võivad põhjustada õietolm või hallitusseente eosed. Tolmulestad on samuti allergeen.
Naharakud, mis põhjustavad loomade suhtes samasuguse reaktsiooni nagu inimese allergiad. Allergeeniks võivad olla putukate valgud, kõige sagedamini kirbu sülg. Mõnikord on teatud ravimid allergeenid ja põhjustavad ameerika kokkerspanjelil allergiat.


"Hot-spot" ehk märg nahapõletik


Väikesest nahavigastusest (nt. kirbu-, puugi-või järvekärbse hammustus) võib saada alguse naha põletikuline laik, mis on märg, punetav, naha pinnast kõrgemal ja sügeleb. Enamasti esineb koertel hot-spoti pea-ja kaelapiirkonnas, aga haruldane ei ole ka mujal kehal esinev põletikukolle nt saba juurel. Kui märkate, et teie koer kratsib ja lakub end süstemaatiliselt mõnest kehapiirkonnas, vaadake kindlasti üle, kas pole tegu hot-spotiga. Sellele põletikule on iseloomulik väga kiire levik - 1cm laiguke hommikul võib olla õhtuks juba tervele kaelale levinud.


Ameerika kokker on üks tõugudest, kelle võib esineda hot-spoti. Nende nahk on pehme, karvastik tihe ning kui sellesse komplekti lisada mõned pusad karvades või pikaajaline pügamata jätmine, siis on hot-spotile soodne pinnas loodud. Hot-spoti soodustab ka niiskeks jäänud karv. Vahel võivad tekkida ka mikrovigasused peale pügamist.

Hot-spot esmane ravi on punetava laigu desingfitseerimine ja kuivana hoidmine. Lõigake laigu pealt ja ümber u 1cm ulatuses karv, puhastage piirkond vatitampooni ja leige veega. Desingfitseerige põletikukoht ja kuivatage seda hõõrumata. Jälgige, et koer ei kratsiks ega lakuks põletiku kohta. Loomaarsti juurest saate sobivaid ravimeid, millega põletikulevikut lokaalselt piirata.

Loomaarstilt poole on vaja kindlasti pöörduda kui põletik levib või on juba väga suur (u peopesa suurune) Samuti kui koer tunneb end silmnähtavalt halvasti või ei luba kollet puhastada.
Ameerika kokkeri hot-spote aitab ennetada regulaarne karvahooldus ja selle puhta ja kuivana hoidmine. Küsi oma kasvatajalt nõu, kuidas seda kõige parem on teha.

Silmahaigused


Silmapõletik tekib võõrkehade sattumise, silmamuna trauma, infektsioonide tõttu. Seetõttu peate jälgima koera silmi ja pühkima neid regulaarselt sooja vette või kummeliteesse kastetud vatitupsuga. Kui koeral on silmast eritumas kollane või pruun eritis, peate viivitamatult ühendust võtma veterinaararstiga.

Kuiva silma sündroom
See haigus on kokkerspanjelite seas üsna levinud. Tüüpilised sümptomid on silmade punetus ja ärritus, kollakas eritis ja aeg-ajalt korduvad silmainfektsioonid.

Nn "kolmanda lau" ehk cherry eye sündroom
"Kirsisilma" sündroom on ameerika kokkerspanjelite tavaline probleem. Kõige sagedamini täheldatakse seda nähtust noortel, aktiivselt kasvavatel kuni 1-aastastel loomadel. Koer kasvab, tema sidemed ja koed on pehmed ja kasvuprotsessis. Pisaranäärme väljalangemine esinebki sageli selles vanuses. Samal ajal läheb silm punaseks ja võib minna põletikku, mistõttu näeb see välja nagu kirss. Lisaks geneetilisele eelsoodumusele on kolmanda silmalau pisaranäärme turse ja prolapsi kõige levinumad põhjused järgmised:

 • sidemete nõrgenemine, millega nääre kinnitub silmamuna seina külge;
 • silmatrauma koos hoidva sideme rebenemisega - mängude ajal võõrkeha sattumine silma, kriimustus;
 • pisaranäärme kasvaja (adenoomi) tekkimine
 • näärmekudede vohamine (hüperplaasia);
 • kolmanda lau pisaranäärme väljalangemine

Ravi
Põletikulise protsessi olemasolul saab lühiajaliselt olukorda parandada silmatilkade tilgutamisega, nääret oma kohale tagasi asetades. Kuid seda peaks tegema kogemustega inimene või loomaarst. Kuid antibiootikumide tilkade liigne kasutamine põhjustab sõltuvust patogeensest mikrofloorast ja tulevikus on põletikulise protsessi eemaldamine raskem, mis nõuab tugevamaid antibiootikume.
Kui põhjuseks on sideme rebend või nõrgenemine, siis on vajalik operatsioon, mille käigus pisaranääre fikseeritakse normaalasendisse. Õigeaegse veterinaarsilmaarsti visiidiga on prognoos soodne, enamikul juhtudel on koer täielikult paranenud.

Traumad:
väga erineva raskusastmega, vajavad alati loomaarsti tähelepanu. Kriimustuste ja torgete puhul tuleb alati selgeks teha, kas trauma on sarvkesta läbiv või ei. Ei tohi kasutada omal käel steroide sisaldavaid ravimeid!

Rasvumine
Kokkerid rasvuvad kergesti. See on täielikult omanike süü, kes ei kontrolli toitumist ega tee trenni. Kokkeri kutsikad on väga liikuvad ja uudishimulikud. Kui lubate neil vabalt liikuda, kasvab koer terve ja tugeva luustikuga. Vältige ületoitmist kutsikatel, kuid jälgige ka, et saadav toidukogus ja liikumine oleks tasakaalus. Küsige nõu kasvatajalt kutsika toimise kohta ja pidage silmas, et toidupakil kirjas olev toiduratsioon ei pruugi olla teie koerale sobiv kogus. Kutsikas on heas vormis, kui katsute tema roideid selja pealt ja tunnete kergelt katsudes ka ribisid.